Rušenje Savamale

Slučaj Savamala, noćno rušenje u Hercegovačkoj ulici u Beogradu između 24. i 25. aprila 2016. godine, ostaje tamna mrlja na obrazu srpskog pravosuđa i simbol nekažnjivosti i zloupotrebe moći. Evo detaljnijeg pregleda događaja, reakcija i posledica:

Hronologija događaja:

  • Izborna noć: Dok su građani Srbije pratili rezultate parlamentarnih izbora, grupa maskiranih osoba, naoružanih palicama i opremljenih bagerima, upala je u Hercegovačku ulicu u Savamali.
  • Blokada i zastrašivanje: Blokirali su ulicu, maltretirali prolaznike, oduzimali im mobilne telefone i vezali ih. Svedoci su prijavljivali pretnje i fizičke napade.
  • Rušenje objekata: Bagerima su srušili nekoliko objekata u kojima su se nalazili stanari i preduzeća. Objekti su srušeni bez ikakvog pravnog osnova i bez prethodne najave vlasnicima.
  • Nepostupanje policije: Iako su građani prijavljivali nasilje i rušenje, policija se nije odazvala na pozive. Kasnije je utvrđeno da je šef dežurne službe beogradske policije, Goran Stamenković, ignorisao pozive i naložio policajcima da ne izlaze na teren.

Reakcije i posledice:

  • Protest građana: Rušenje u Savamali izazvalo je burne reakcije javnosti i proteste građana koji su zahtevali odgovornost nadležnih i rasvetljavanje slučaja.
  • Zataškavanje i negiranje: Vlast je u početku negirala bilo kakvu umešanost u rušenje, a potom je pokušala da slučaj minimizira i pripiše ga „kompletnim idiotima“.
  • Sporna istraga: Istraga o slučaju Savamala vođena je veoma sporo i neefikasno. Iako su postojali brojni dokazi i svedoci, niko od odgovornih nije procesuiran.
  • Simbol nekažnjivosti: Slučaj Savamala je postao simbol nezakonitosti, bahatosti i zloupotrebe moći u Srbiji. On je ukazao na slabost institucija, nedostatak vladavine prava i nekažnjivost onih koji su na vlasti.
  • Političke implikacije: Afera je bacila senku na vladajuću stranku i dovela u pitanje njen kredibilitet u pogledu vladavine prava i borbe protiv korupcije.

Dodatne informacije:

  • Motiv rušenja: Pretpostavlja se da je rušenje izvršeno kako bi se oslobodio prostor za izgradnju kontroverznog projekta „Beograd na vodi“.
  • Uloga gradskih vlasti: Sumnja se da su gradske vlasti bile umešane u rušenje, ali njihova uloga nikada nije zvanično utvrđena.
  • Medijsko izveštavanje: Mediji su odigrali ključnu ulogu u informisanju javnosti o slučaju Savamala. Istraživačko novinarstvo je otkrilo brojne detalje o rušenju i ukazalo na moguću umešanost vlasti.

Slučaj Savamala ostaje otvorena rana u srpskom društvu i podsetnik na potrebu za reformama i jačanjem demokratskih institucija. Ovaj događaj je pokazao da se u Srbiji moć može zloupotrebiti, a pravda izigrati, čak i u slučajevima kada postoje brojni dokazi i svedoci.

Odgovorni: Uprava grada Beograda sa Sinišom Malim, policija na čelu sa Nebojšom Stefanovićem

Posledice: Izgubljen život, izgubljena pravna država, granica je pređena u Srbiji, zvanično više ne važe zakoni za one koji su na vlasti.

Izvori:

N1 – Ni policija ne zna ko je rušio u Savamali

Politika – Нико не зна ко су рушитељи са фантомкама у Савамали

Insajder/youtube – Kome se žurilo da sruši Hercegovačku?

KRIK - Izveštaj o Savamali

Krik _ Sinisa mi se pohvalio

Istina o SavaMali

Was this helpful?

Thanks for your feedback!
sr_RSSerbian
Skip to content