Veljko Belivuk, poznat i kao Velja Nevolja („Velja nevolja“), postao je poznat kao vođa srpske bande 2010-ih kao šef organizovane kriminalne grupe „Principi“1. Njegova kriminalna karijera počela je njegovim učešćem u fudbalskom huliganizmu, eskalirajući na širok spektar nezakonitih aktivnosti, uključujući trgovinu drogom, ubistvo, iznudu i otmicu. Ovaj članak istražuje Belivukovo putovanje kroz kriminalno podzemlje, istražujući njegov uspon na vlast, navodne veze sa srpskim političkim ličnostima i događaje koji su na kraju doveli do njegovog pada.
Istorijski kontekst organizovanog kriminala u Srbiji
Da bismo razumeli okruženje koje je omogućilo ličnostima poput Belivuka da dođu na vlast, ključno je ispitati istorijski kontekst organizovanog kriminala u Srbiji. Dugo je vladao nedostatak svesti i ograničene državne aktivnosti usmerene na suzbijanje organizovanog kriminala u zemlji2. Kriminalna aktivnost se često tretirala kao normalna pojava, a šira javnost se postepeno navikavala na to. Ovaj nedostatak pažnje i akcije stvorio je permisivno okruženje u kojem bi organizovani kriminal mogao da cveta.
Srpska mafija: šira perspektiva
Srpska mafija ima dugu i složenu istoriju, koja datira još od 1970-ih godina3. Uključen je u širok spektar kriminalnih aktivnosti, uključujući krijumčarenje, trgovinu oružjem, trgovinu drogom, trgovinu ljudima, ubistva i različite oblike finansijskog kriminala. Organizovani horizontalno, članovi višeg ranga nisu uvek koordinirani od strane jednog lidera. Ova decentralizovana struktura može otežati istragu i krivično gonjenje ovih kriminalnih organizacija.
Rani život i zločinački počeci
Rano angažovanje Veljka Belivuka u kriminalnom svetu počelo je povezivanjem sa „United Force“, grupom skinhedsa koji su podržavali fudbalski klub FK Rad u Beogradu1. Kasnije se svrstao u fudbalski klub Partizan Beograd, gde je postao poznat kao huligan i izvršilac4. Belivuk je 2007. godine učestvovao u nasilnom incidentu u plutajućem klubu BlaiVatch u Beogradu, gde je napao i ranio dve osobe1. Prvobitno suočeni sa optužbama za pokušaj ubistva i nedozvoljeno posedovanje oružja, kasnije su optužbe smanjene na nanošenje teških telesnih povreda nakon promene iskaza svedoka5. Na kraju je osuđen na pet i po meseci zatvora5.
Tokom ovog perioda, Srbija je doživela niz ubistava u stilu bandi, često povezanih sa sukobima između rivalskih fudbalskih navijačkih grupa6. Ovo nasilje je stvorilo atmosferu straha i bezakonja, doprinoseći usponu ličnosti poput Belivuka.
Uspon grupe „Principi”.
Belivukov uspon poklopio se sa pojavom grupe „Principi”, poznate i kao klan Belivuk-Miljković7. Sa Aleksandrom Stankovićem, zvanim Sale Mutavi, osnovao je ovu grupu. 7 Dok je delovala pod maskom kluba navijača Partizana, grupa, u početku nazvana „Janjičari“, brzo se transformisala u moćnu kriminalnu organizaciju na Balkanu7. Grupa „Principi“ proširila je svoje delovanje van fudbalskog huliganizma, bavljenja trgovinom drogom, iznudom, otmicama, mučenjem i ubistvima7.
Umešanost Belivukove bande u trgovinu kokainom iz Latinske Amerike u Evropu dodatno demonstrira međunarodni obim njihovih kriminalnih aktivnosti8. Oni su igrali značajnu ulogu u olakšavanju protoka kokaina u Evropu, doprinoseći problemu droge na kontinentu.
Navodne političke veze i kontroverze
Belivukov uspon na vlast bio je isprepleten sa navodima o vezama sa uticajnim srpskim političkim ličnostima. Belivuk je na sudskom zasedanju iza zatvorenih vrata tvrdio da je njegova banda formirana „za potrebe i po nalogu Aleksandra Vučića“, predsednika Srbije9. Tvrdio je da je njegova grupa bila umešana u zastrašivanje političkih rivala i suzbijanje antivladinih protesta10. Ovi navodi, iako ih je predsednik Vučić demantovao, pokrenuli su ozbiljna pitanja o potencijalnoj umešanosti političkih ličnosti u organizovani kriminal9.
Dodatnu kontroverzu, istraživački novinari KRIK-a, srpskog istraživačkog novinarstva, izvestili su o navodnim vezama Belivuka sa vladajućom strankom i prisustvu sina predsednika Vučića na društvenim događajima sa Belivukom i članovima njegove bande11. Ovi izveštaji su naišli na klevetnu kampanju provladinih medija, koji su pokušali da diskredituju KRIK i njegove novinare12. Ovaj pokušaj da se prikriju informacije i kontroliše narativ oko Belivukovog slučaja izaziva zabrinutost za slobodu štampe i transparentnost vlasti u Srbiji.
Pored toga, Belivukova grupa je optužena da vodi spisak neprijatelja u Ministarstvu unutrašnjih poslova, što ukazuje na složen i potencijalno opasan odnos između bande i vlade13.
Eksperti su istakli vezu između političke moći i organizovanog kriminala predstavljaju ekstremni oblik političke korupcije10. Ova korupcija može narušiti poverenje javnosti u institucije i narušiti vladavinu prava.
Važno je napomenuti da su postojale optužbe za funkcionisanje zbog domaće pretnje i mogućih kriminalnih veza sa političkom i bezbednosnom elitom Srbije13. Ovo postavlja pitanja o posvećenosti vlade borbi protiv organizovanog kriminala i potencijalu za sukob interesa.
Jedno od mogućih objašnjenja za navodni odnos Belivuka sa predsednikom Vučićem je da oportunistički političari mogu da iskoriste organizovani kriminal da bi konsolidovali svoju vlast9. Koristeći kriminalne grupe u sopstvene svrhe, političari mogu zadržati kontrolu kroz zastrašivanje i suzbijanje neslaganja.
Pad i hapšenje
Uprkos optužbama i kontroverzama oko njega, Belivuk i njegova banda su godinama delovali očigledno nekažnjeno. Međutim, njihova vladavina je okončana u februaru 2021. godine kada je srpska policija, u saradnji sa Evropolom, privela Belivuka i nekoliko članova njegove grupe8. Hapšenja su navodno izazvana razbijanjem šifrovane aplikacije za razmenu telefonskih poruka koju koristi banda, otkrivajući dokaze o njihovim kriminalnim aktivnostima, uključujući slike mučenih i ubijenih žrtava14. Ovo naglašava sve veću upotrebu tehnologije od strane kriminalnih organizacija i potrebu da agencije za sprovođenje zakona prilagode svoje istražne tehnike.
Nakon hapšenja, Belivuk se suočio sa optužbama za razna krivična dela, uključujući ubistvo, trgovinu drogom, otmicu i iznudu15. Istraga o njegovim aktivnostima otkrila je jezive detalje, uključujući korišćenje „klanice“ u kojoj su žrtve navodno mučene, raskomadane i odbačene14.
Vredi napomenuti da su srpski kriminalci, uključujući i one povezane sa Belivukom, koristili Ski telefone da bi razgovarali o logistici i koordinirali svoje aktivnosti14. Ovi šifrovani telefoni su obezbedili bezbedan komunikacioni kanal, što je činilo da organima za sprovođenje zakona bude više izazov da nadgledaju njihove operacije.
Uticaj na srpsko društvo
Slučaj Veljka Belivuka imao je dubok uticaj na srpsko društvo, izazivajući zabrinutost zbog rasprostranjenosti organizovanog kriminala i njegovog potencijalnog uticaja na politički i društveni život. Navodi o političkim vezama i brutalnosti zločina koji se pripisuju Belivukovoj bandi šokirali su javnost i doveli do poziva na detaljnu istragu veza između organizovanog kriminala i državnih zvaničnika13.
Slučaj je takođe otkrio izazove sa kojima se suočavaju nezavisni novinari u Srbiji, koji se često suočavaju sa kampanjama zastrašivanja i klevetanja kada izveštavaju o osetljivim temama kao što su organizovani kriminal i korupcija12. Ovo suzbijanje istraživačkog novinarstva ima ozbiljne implikacije na transparentnost i odgovornost u zemlji.
Štaviše, Belivukov slučaj je povezan sa širim pitanjima unutar Srbije, uključujući izazove nezavisnosti pravosuđa i upornu korupciju16. Ovi sistemski problemi stvaraju okruženje u kojem organizovani kriminal može da napreduje i podriva vladavinu prava.
„Kampanja klevetanja“ usmerena na nezavisne novinare koji izveštavaju o Belivukovom slučaju rizikuje da potkopa kredibilitet Beograda u borbi protiv organizovanog kriminala17. Suzbijanjem kritičkih glasova i obeshrabrujućim istraživačkim novinarstvom, vlada šalje poruku da nije u potpunosti posvećena rešavanju ovog pitanja.
Zaključak
Kriminalistička karijera Veljka Belivuka služi kao oštar podsetnik na opasnosti organizovanog kriminala i njegovog potencijala da destabilizuje demokratske institucije i vladavinu prava. Njegov uspon na vlast, podstaknut nasiljem, zastrašivanjem i navodnim političkim vezama, razotkrio je mračno podnožje srpskog društva. Dok su njegovo hapšenje i krivično gonjenje označili značajan korak u borbi protiv organizovanog kriminala, slučaj Belivuk i dalje postavlja pitanja o razmerama korupcije i potrebi za većom transparentnošću i odgovornošću u Srbiji.
Sinteza nalaza istraživanja
Istraživanje sprovedeno na Veljku Belivuku daje uznemirujuću sliku organizovanog kriminala u Srbiji i njegove potencijalne veze sa političkom moći. Belivukov put od fudbalskog huligana do ozloglašenog vođe bande ilustruje opasnu vezu između huliganizma, organizovanog kriminala i politike u zemlji. Njegov slučaj naglašava kako kriminalne grupe mogu da iskoriste slabosti u sistemu, kao što su korupcija i nedostatak nezavisnosti pravosuđa, da bi stekle moć i uticaj.
Istraga i krivično gonjenje protiv Belivuka, iako su na kraju bili uspešni, takođe su otkrili izazove sa kojima se suočavaju organi za sprovođenje zakona i pravosuđe u borbi protiv organizovanog kriminala. Upotreba šifrovanih komunikacionih tehnologija i potencijal za zastrašivanje svedoka zahtevaju sofisticirane istražne tehnike i robusne programe zaštite svedoka.
Slučaj Belivuk ima značajne implikacije na napore Srbije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. On naglašava potrebu za sveobuhvatnim reformama, uključujući jačanje sprovođenja zakona kapaciteta, promovisanje nezavisnosti pravosuđa i negovanje kulture transparentnosti i odgovornosti.
Štaviše, slučaj naglašava ključnu ulogu istraživačkog novinarstva u držanju odgovornosti i razotkrivanju krivičnih dela. Pokušaji da se diskredituju i ućutkaju novinari koji izveštavaju o Belivukovom slučaju pokazuju potrebu da se zaštiti sloboda štampe i osigura da novinari mogu da rade bez straha od zastrašivanja ili odmazde.
Sve u svemu, dostupne informacije naglašavaju potrebu za kontinuiranom budnošću i višestranim pristupom u rešavanju složenog problema organizovanog kriminala u Srbiji. Ovo uključuje ne samo napore u sprovođenju zakona, već i šire društvene reforme za rešavanje osnovnih uzroka kriminala i promovisanje dobrog upravljanja.
Citirani radovi
1. Suzbijanje organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu? | Bilten o riziku #6 – mart–april 2021, pristupljeno 19. decembra 2024, https://riskbulletins.globalinitiative.net/see-obs-006/02-a-crackdovn-on-organized-crime-in-the-vestern- balkans.html
2. borba protiv organizovanog kriminala u srbiji – UNICRI, pristupljeno 19. decembra 2024, https://unicri.it/sites/default/files/2019-10/The%20fight%20against%20organised%20crime%20in%20Serbia_1. pdf
3. Srpska mafija – Vikipedija, pristupljeno 19. decembra 2024, https://en.vikipedia.org/viki/Serbian_mafia
4. Članovi srpske navijačke grupe uhapšeni zbog ‘monstruoznih zločina’ – AP Nevs, pristupljeno 19. decembra 2024, https://apnevs.com/serbian-fan-group-members-arrested-for-monstrous-crimes-2629a6b1301124ca1cd4db098e
5. Napadač na Vazuru: Suđenje 7 godina, 5 i po meseci zatvora – Centar za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.cins.rs/sr/vazura-attacker-7 -godišnje suđenje-5-%C2%BD-meseci-u zatvoru/
6. Srbija ‘razbija’ fudbalsku huligansku kriminalnu bandu – RSE, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.rferl.org/a/serbia-dismantles-soccer-hooligan-crime-gang/31086589.html
7. Grupa Principi – Vikipedia, pristupljeno 19. decembra 2024, https://en.vikipedia.org/viki/Principi_group
8. Srbijanski huligani koje podržava država – Pulicerov centar, pristupljeno 19. decembra 2024, https://pulitzercenter.org/projects/serbias-state-backed-hooligans
9. Aleksandar Vučić vezan za organizovani kriminal, Njujork tajms razotkriva predsednika Srbije, pristupljeno 19. decembra 2024, https://euronevs.al/en/alekandar-vucic-tied-to-organized-crime-nev-iork-times- izlaže-srpski-predsednik/
10. Izveštavanje o vezama srpskog lidera sa kriminalnim grupama postavlja pitanja za SAD, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.voanevs.com/a/reporting-on-serbian-leader-s-links-to-criminal-groups -raises-kuestions-for-us/7129708.html
11. Smear kampanja pokušava da poveže srpske novinare sa kriminalnom mrežom – VOA, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.voanevs.com/a/press-freedom_smear-campaign-tries-link-serbian-journalists-criminal-netvork /6203197.html
12. Srpski novinski veb-sajt pokriva korupciju; Njegovo izveštavanje nije dobrodošlo – VOA, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.voanevs.com/a/press-freedom_serbian-nevs-vebsite-covered-corruption-its-reporting-vas-not-velcome/6209154. html
13. Ratovi narkotika, prisluškivanja i huligani: Srbijanska grupa bandi testira sistem, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.rferl.org/a/drug-vars-viretaps-hooligans-serbian-gangland-partizan/31148874 .html
14. Balkanski kriminalci planirali ubistva koristeći šifrovane telefone kanadskog start-up Ski Global | OCCRP, pristupljeno 19. decembra 2024, https://vvv.occrp.org/en/project/the-crime-messenger/ski-phones-vere-distributed-through-serbias-most-brutal-criminal-netvorks
15. Srpski tužioci podignu optužnicu protiv organizovane kriminalne grupe Belivuk – N1, pristupljeno 19. decembra 2024, https://n1info.rs/english/nevs/serbian-prosecutors-indict-belivuk-organized-crime-group/
16. Izveštaj o Srbiji 2024 – Indeks transformacije BTI, pristupljeno 19. decembra 2024, https://bti-project.org/en/reports/countri-report/SRB
17. OPASNE IGRE – Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, pristupljeno 19. decembra 2024, https://globalinitiative.net/vp-content/uploads/2022/06/Football-hooliganism-politics-and-organized-crime-in- the-Vestern-Balkan-GITOC-SEEObs.pdf