Vojislav Šešelj (srpska ćirilica: Vojislav Šešelj, izgovara se [ʋojislaʋ ʃeʃeʎ]; rođen 11. oktobra 1954.) je srpski političar, osnivač i predsednik krajnje desne Srpske radikalne stranke (SRS); Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTI) ga je osudio za ratne zločine. Između 1998. i 2000. bio je potpredsednik Vlade Srbije.
On se dobrovoljno predao MKSJ -u u februaru 2003. godine, ali mu je suđenje počelo tek u novembru 2007. [1] Šešeljevo suđenje bilo je prožeto kontroverzama: štrajkovao je glađu skoro mesec dana dok mu konačno nije bilo dozvoljeno da se sam zastupa, redovno je vređao sudije i tužioce po započinjanju postupka, otkrivao identitete zaštićenih svedoka i bio kažnjen u tri navrata zbog nepoštovanja sud. On nije pozvao nijednog svedoka u svoju odbranu.
Nakon što je tokom suđenja proveo 11 godina i 9 meseci u pritvoru u Pritvorskoj jedinici Ujedinjenih nacija u Scheveningenu, Šešelju je dozvoljeno da se privremeno vrati u Srbiju u novembru 2014. godine na lečenje od raka. [2] On je predvodio SRS na izborima 2016. godine, a njegova stranka osvojila je 23 mesta u parlamentu.
Dana 31. marta 2016. MKSJ ga je prvostepenom presudom po svim tačkama oslobodio. [3] Na oslobađajuću presudu žalili su se tužioci iz MICT -a, agencije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koja funkcioniše kao program nadzora i entitet naslednik MKSJ -a. Žalbeno veće je 11. aprila 2018. delimično preinačilo prvostepenu presudu, proglašavajući Šešelja krivim za zločine protiv čovečnosti zbog njegove uloge u podsticanju deportacije Hrvata iz Hrtkovaca. Proglašen je nevinim po preostalim tačkama optužnice, uključujući sve ratne zločine i zločine protiv čovječnosti za koje se tvrdi da ih je počinio u Hrvatskoj i Bosni. Šešelj je osuđen na 10 godina zatvora, ali zbog vremena koje je već proveo u pritvoru MKSJ -a, nije morao da se vrati u zatvor.