Slučaj Asomakum je kompleksan i pun kontroverzi, a evo šta o njemu znamo na osnovu dostupnih informacija iz medija:
Suština slučaja:
U osnovi, slučaj se vrti oko optužbi za prevaru, pranje novca i zloupotrebu položaja u vezi sa proizvodnjom i prodajom leka Asomakum, koji je reklamiran kao lek protiv raka, iako za to nije imao odobrenje niti dokazanu efikasnost.
Ključni akteri:
- Optuženi: Među optuženima su lekari, farmaceuti, biznismeni, uključujući Dragoslava Joksimovića, Nemanju Perića i Aleksandra Jovića.
- Andrej Vučić: Brat predsednika Srbije Aleksandra Vučića se našao upleten u slučaj jer je jedna od fantomskih firmi korišćenih u šemi osnovana na njegovo ime, uz korišćenje falsifikovane lične karte. On je kasnije uspeo da dokaže da nema veze sa firmom i da je njegova lična karta zloupotrebljena, ali se postavlja pitanje na koji način je zloupotrebljena i kako je neko uspeo da otvori kompaniju u APRu na tudje ime.
- Zoran Živković: Bivši premijer Srbije i tadašnji narodni poslanik Zoran Živković je 2014. godine u Skupštini Srbije prvi javno pomenuo aferu i vezu sa Andrejem Vučićem, što je pokrenulo istragu.
Tok slučaja:
- 2009-2010: U tom periodu je, prema optužnici, grupa optuženih osnivala fantomske firme koristeći falsifikovane lične karte, lažno prikazivala poslovanje i izvlačila novac iz budžeta kroz povraćaj poreza.
- 2014: Zoran Živković otkriva aferu u Skupštini.
- 2015: Hapšenje osumnjičenih.
- 2017: Podizanje optužnice protiv 18 osoba.
- 2024: Suđenje i dalje traje, uz brojna odlaganja i proceduralne probleme. Četvoro optuženih je oslobođeno zbog zastarelosti.
Kontroverze:
- Politički uticaji: S obzirom na upletenost brata predsednika Srbije, slučaj je od početka praćen sumnjama u političke uticaje i pritiske.
- Odlaganja suđenja: Česta odlaganja suđenja dovode u pitanje efikasnost pravosuđa i izazivaju sumnje u namerno odugovlačenje postupka.
- Zastarelost: Oslobađanje nekih optuženih zbog zastarelosti postavlja pitanje da li će pravda ikada biti zadovoljena.
Medijsko praćenje:
Slučaj Asomakum je intenzivno praćen u medijima, posebno od strane istraživačkih novinarskih mreža poput KRIK-a i BIRN-a, koje su otkrile brojne detalje o šemi i upletenim akterima.
Zaključak:
Slučaj Asomakum je postao simbol korupcije i zloupotrebe položaja u Srbiji. Dugotrajno suđenje, kontroverze i sumnje u političke uticaje bacaju senku na ceo slučaj i dovode u pitanje poverenje javnosti u pravosudni sistem. Ostaje da se vidi kakav će biti konačan ishod suđenja i da li će odgovorni biti kažnjeni.
Dodatne informacije:
Za detaljnije informacije o slučaju Asomakum, preporučujem da istražite članke objavljene na sajtovima KRIK-a i BIRN-a, kao i u drugim nezavisnim medijima.